Ceny wag medycznych

Na rynku są różne rodzaje wag medycznych, a każdy z nich różni się pod względem funkcjonalności oraz ceny. Dobrą aparaturę można kupić już od 1000 złotych, ale są też warte kilkanaście tysięcy złotych. Przy wyborze wagi należy przede wszystkim kierować się potrzebami, jednak należy mieć na uwadze, że różnice pomiędzy poszczególnymi modelami wag są znaczne.

Wagi niemowlęce

Wagi niemowlęce można kupić już za 200-300 złotych, a ich ceny sięgają nawet 5000 złotych. Najtańsze są wagi posiadające podstawowe funkcje do ważenia niemowląt. Te droższe są bardziej zaawansowane technicznie, np. posiadają dokładniejszy odczyt lub zarys tary, pozwalają ważyć cięższe dzieci. Takie wagi zazwyczaj są małe, proste w obsłudze oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z kolei najdroższe modele są wyposażone w funkcje takie jak: mierzenie ilości wypitego przez niemowlę mleka, łączą się bezprzewodowo z komputerem (wbudowane Wi-Fi), pomiar masy ciała na leżąco, stojąco lub siedząco (w zależności od wieku dziecka), a także posiadają własne oprogramowanie.

Wagi osobowe

Wśród wag osobowych wyróżnia się podłogowe i kolumnowe. Najtańsze są podstawowe mechaniczne wagi podłogowe, których ceny zaczynają się o 500 złotych. Elektroniczne wagi podłogowe już kosztują od 1-2 tysięcy złotych. Natomiast podstawowe kolumnowe wagi medyczne (zazwyczaj ze wzrostomierzem) kosztują od 1500 do 3000 złotych. Wahania cenowe pomiędzy różnymi modelami wag wynikają ze stopnia zaawansowania poszczególnych urządzeń. Wraz ze stopniem zaawansowania wzrasta również cena takiej wagi. Do niektórych urządzeń dołącza się m.in. bezprzewodowe wyświetlacze, oprogramowania, drukarki termiczne, złącza USB w celu podłączenia aparatu do komputera. Posiadają również takie funkcje jak: blokowanie wyniku na czas schodzenia pacjenta z szalki, pamięć pomiarów, automatyczna analiza wyników czy porównywanie pomiarów.

Wagi krzesełkowe, łóżkowe i platformowe

Tego typu wagi są to urządzenia specjalistyczne przeznaczone do ważenia osób niepełnosprawnych. Waga platformowa jest przeznaczona dla osób otyłych oraz mających problem z poruszaniem się. Taką wagę można kupić już za 3-4 tysiące złotych. Za podobną ilość pieniędzy można zakupić wagę krzesełkową, która służy do ważenia osób w pozycji siedzącej. Natomiast wagę łóżkową przeznaczoną do ważenia pacjenta w pozycji leżącej, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w szpitalu, można kupić za 5-6 tysięcy złotych. Tego typu wagi są wyposażone w takie same funkcje jak wagi osobowe, ale są one dużo bardziej wytrzymałe (maksymalne obciążenie: 300 kg), a także przystosowane są nawet do najbardziej kłopotliwych pomiarów masy ciała.

Poniżej zamieściliśmy porównanie funkcjonalności różnych modeli wag medycznych:
Porównanie wag medycznych

Stacje pomiarowe

Najdroższymi wagami są platformy pomiarowe, które służą do całościowego analizowania składu ciała pacjenta. Stacja pomiarowa oprócz wagi i wzrostu oblicza BMI, mierzy tkankę tłuszczową, zawartość wody w organizmie pacjenta, analizuje dane pod kątem wieku oraz typu figury. Taki aparat może wysyłać wszystkie wyniki do komputera lub je wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki. Ich ceny wahają się od 4000 do 8000 złotych.