Ile kosztuje waga medyczna

Istnieje wiele rodzajów wag medycznych i każdy z nich charakteryzuje się nie tylko inną funkcjonalnością, ale też inną ceną. Na stosunkowo dobry sprzęt trzeba wydać przynajmniej 1000 złotych, choć naturalnie są też takie wagi, za które zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb, ale czasem większy wydatek może być nieunikniony, bo różnice między poszczególnymi modelami bywają dość znaczące.

Wagi niemowlęce

Ceny wag niemowlęcych zaczynają się w granicach 200-300 złotych, a kończą się na 5 tys. złotych. W najniższym progu cenowym dostaniemy wagę o podstawowej funkcjonalności przeznaczoną do ważenia niemowląt. Droższe modele różnią się od najtańszych przede wszystkim możliwościami technicznymi, np. maksymalnym obciążeniem, dokładnością odczytu lub zakresem tary. Tego typu wagi charakteryzują się zwykle niewielkimi gabarytami i łatwością obsługi, a także wysokiej jakości materiałami. Najdroższe modele posiadają np. funkcję mierzenia ilości wypitego przez niemowlę mleka, mają możliwość pomiaru masy ciała na leżąco, siedząco lub stojąco (w zależności od wieku dziecka) oraz mogą łączyć się zdalnie z komputerem (funkcja Wi-Fi) i posiadają własne oprogramowanie.

Wagi osobowe

Kolejną kategorią wag medycznych są wagi osobowe – podłogowe i kolumnowe. W kategorii wag osobowych zdecydowanie najtańsze są tradycyjne mechaniczne wagi podłogowe – dostępne już od 500 złotych. Za elektroniczną wagę podłogową trzeba zapłacić około 1-2 tys. złotych. Ceny standardowych wag medycznych kolumnowych (zwykle wraz ze wzrostomierzem) wahają się od 1,5 tys. nawet do 3 tys. złotych. Różnice między tańszymi a droższymi modelami, tak samo jak w przypadku wspomnianych wyżej wag podłogowych, dotyczą głównie możliwości technicznych. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym oczywiście droższe. Do niektórych urządzeń dołączane są np. specjalne drukarki termiczne, bezprzewodowe wyświetlacze czy złącza USB pozwalające na podłączenie do komputera i przystosowane do ich obsługi oprogramowanie. Dodatkowo cechują się innymi funkcjami jak np. możliwość zablokowania wyniku na czas schodzenia pacjenta z szalki, pamięć pomiarów, porównywanie pomiarów czy automatyczna analiza wyników..

Wagi krzesełkowe, łóżkowe i platformowe

Kolejna kategoria to wagi specjalistyczne do ważenia osób niepełnosprawnych. W granicach 3-4 tys. złotych można już kupić wagę platformową, która jest przeznaczona dla osób otyłych i mających problemy z normalnym poruszaniem się. W tym przedziale cenowym można kupić też wagę krzesełkową służącą do ważenia pacjentów w pozycji siedzącej, a za 5-6 tys. złotych nabędziemy wagę przeznaczoną do ważenia w pozycji leżącej, która w gabinecie lekarskim może się wydawać zbędna, ale już w szpitalu – wprost przeciwnie. Wagi dysponują oczywiście takimi samymi parametrami, co wagi osobowe, ale do tego charakteryzują się dużo większą wytrzymałością (maksymalne obciążenie może sięgać nawet 300 kg) i są przystosowane do nawet najtrudniejszych pomiarów masy ciała.

Poniżej zamieściliśmy porównanie funkcjonalności różnych modeli wag medycznych:
Porównanie wag medycznych

Stacje pomiarowe

Zdecydowanie najdroższe wśród wag są platformy pomiarowe, służące przede wszystkim do całościowego analizowania składu ciała pacjenta. Oprócz wagi i wzrostu stacja pomiarowa oblicza BMI oraz mierzy tkankę tłuszczową i zawartość wody w organizmie. Analizuje również zebrane dane pod kątem wieku i typu figury. Urządzenie może przesłać wszystkie wyniki do komputera lub wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki. Za taką wagę zapłacimy od 4 tys. do nawet 8 tys. złotych.