Jaką wagę medyczną kupić?

Jeśli tylko trafnie określimy swoje potrzeby, to wybór odpowiedniej wagi medycznej nie powinien przysporzyć zbyt wielu kłopotów. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, co jest niemałą rozbieżnością. Jednak każdy przedział cenowy ma swoje konkretne przeznaczenie, co może nam tylko ułatwić ustalenie potrzebnego budżetu i dokonanie satysfakcjonującego zakupu. Sprawdź jak dokonać wyboru odpowiedniej wagi medycznej.

Poznaj rodzaje wag

 • Waga osobowa
  Służy do tradycyjnego pomiaru masy ciała. Występuje w dwóch wariantach: waga podłogowa (ze wskaźnikiem przy podłodze) oraz waga kolumnowa (ze wskaźnikiem na teleskopowej rurce – z reguły połączona ze wzrostomierzem). Wagi osobowe dzielą się również na mechaniczne i elektroniczne. Te drugie są z reguły znacznie dokładniejsze, a dodatkowo mogą być wyposażone w różne opcje.
 • Waga krzesełkowa
  Jest przeznaczona do pomiaru masy ciała na siedząco. Służy przede wszystkim osobom starszym, niepełnosprawnym lub z zaburzeniami równowagi. Wyglądem przypomina wózek inwalidzki. Z reguły to waga elektroniczna, wskazująca wyniki na wyświetlaczu LCD. W zależności od modelu może mieć różne dodatkowe funkcje.
 • Waga platformowa
  Przeznaczona jest dla osób bardzo otyłych oraz mających problemy z poruszaniem się. Z reguły jest niższa i szersza niż zwykłe wagi, dzięki czemu łatwo na nią wejść. Może posiadać dodatkowo poręcze do podtrzymywania się lub specjalny podjazd dla wózków inwalidzkich. Jest bardzo dokładna i posiada zwiększone maksymalne obciążenie do 300 kg. Podobnie jak inne rodzaje wag może mieć dodatkowe funkcje.
 • Waga łóżkowa
  Służy do pomiaru masy ciała osób leżących na łóżkach (np. obłożnie chorych lub w śpiączce). Zazwyczaj składa się z dwóch platform, na które wjeżdża się łóżkiem lub czterech modułów, które podstawia się pod nogi łóżka.
 • Waga niemowlęca
  Waga służąca do pomiaru masy ciała niemowląt oraz dzieci. Wykonana zazwyczaj z tworzyw sztucznych o zwiększonej higieniczności. Dodatkowo może mieć funkcję pomiaru wypitego mleka oraz wzrostomierz.
 • Stacja pomiarowa
  Służy do pomiaru i analizy składu ciała. Dzięki informacjom o masie ciała i wzroście wylicza BMI. Mierzy zawartość tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Wskazuje typ sylwetki i analizuje wszystkie parametry, dając bardzo dokładne i szczegółowe wyniki.

Określ swoje potrzeby

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiego rodzaju sprzęt jest ci potrzebny w codziennej pracy i dla kogo będzie głównie przeznaczony. Najbardziej funkcjonalne są wagi osobowe, przeznaczone do codziennego użytku w placówkach medycznych. Jeśli nie masz do czynienia z pacjentami niepełnosprawnymi czy obłożnie chorymi ale często dokonujesz pomiarów – idealna będzie waga kolumnowa, z wygodnym wyświetlaczem i możliwością pomiaru wzrostu. Można też zastanowić się nad kupnem wagi platformowej, która ma zwiększone maksymalne obciążenie a do tego jest wygodna dla osób niepełnosprawnych. Jeśli jednak pomiarów dokonujesz sporadycznie – wystarczy zwykła waga medyczna podłogowa.

Mniejszy problem z wyborem wagi mają osoby, które na co dzień potrzebują specjalistycznego sprzętu. Wagi krzesełkowe i łóżkowe przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników. Są stosunkowo drogie, ale dzięki nim można w komfortowy sposób zważyć osoby niepełnosprawne i pacjentów, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu?

Poniżej zamieściliśmy porównanie funkcjonalności różnych modeli wag medycznych:
Porównanie wag medycznych

Zwróć uwagę na parametry

Odpowiednie parametry to najważniejszy element każdej wagi – niezależnie od zastosowania. To ważne, aby waga była dobrze skalibrowana, dokładna i miała legalizację, bo tylko dzięki temu można jej używać w placówkach medycznych. Dość istotne są również takie cechy, jak: nośność (maksymalne obciążenie), dokładność odczytu, możliwość pracy na akumulatorach, możliwość zatrzymania wyniku pomiaru (hold) czy funkcja tary. Warto się zastanowić nad dodatkową funkcjonalnością: łączem przewodowym lub bezprzewodowym z komputerem, możliwością wydruku wyników albo funkcją całościowej analizy składu ciała. Choć nie są to niezbędne cechy wagi medycznej, mogą okazać się pomocne przy codziennej pracy.