Wagi medyczne w pigułce

Waga medyczna to jeden z najczęściej używanych przez lekarzy urządzeń w przychodniach i szpitalach. Na pierwszy rzut oka jest to prosty aparat do pomiaru masy ciała (często również wzrostu), ale jest bardzo czuły i precyzyjny. Używany jest w codziennej diagnostyce oraz wykrywaniu schorzeń u ludzi w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania.

W oparciu o wagę pacjenta można dokonać analizy stosunku masy ciała do wzrostu (tzw. współczynnik BMI) albo ocenić przyrost masy w oparciu o kilka badań z rzędu. Każdego rodzaju odstępstwa od normy mogą oznaczać problemy zdrowotne (np. cukrzyca, problemy z sercem, anoreksja). Wiedza o konkretnej wadze ciała jest niezbędna, aby dobrać odpowiednią dawkę niektórych leków (w szczególności w przypadku niemowląt) lub znieczulenie przed operacją. Waga medyczna jest to jedno z głównych elementów wyposażenia prawie każdego gabinetu lekarskiego – tuż obok stetoskopu i drewnianych szpatułek.

Występuje kilka rodzajów wag medycznych:

  • wagi osobowe – zwykłe wagi podłogowe i kolumnowe (ze wzrostomierzem)
  • wagi niemowlęce – służące do pomiaru masy ciała u niemowląt
  • wagi krzesełkowe – umożliwiają ważenie osób w pozycji siedzącej
  • wagi łóżkowe – do ważenia osób leżących
  • wagi platformowe – umożliwiają ważenie osób otyłych, niestabilnych oraz do ważenia osób na wózkach inwalidzkich lub krzesłach
  • stacje pomiarowe – do pomiarów różnych parametrów masy ciała.

Nowoczesne wagi medyczne posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe, np. wbudowaną drukarkę, oprogramowanie do przechowywania i analizowania danych, możliwość przewodowego lub bezprzewodowego połączenia z komputerem, możliwość obliczania BMI, tkanki tłuszczowej i analizowanie pomiarów względem wagi startowej.