Woda w organizmie

Woda to jeden z najważniejszych składników organizmu człowieka. Stanowi ona około 60% masy ciała ludzkiego. Jej obecność jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania przede wszystkim ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. Woda w organizmie ma także istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia – ułatwia nam spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u kobiet ciężarnych – również płodu. Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów.

zawartość wody w organizmie

 

Woda jest niezbędna, by w naszym organizmie mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszelkie niedobory płynów mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wody. Jej braki w organizmie prowadzą bowiem do odwodnienia, które jest groźne zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. W przypadku dzieci odpowiednie dostarczenie wody do organizmu jest bardzo ważne ponieważ są bardziej podatne na odwodnienie.
Zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta w upalne letnie dni, co należy uwzględnić, podając maluchom więcej napojów.

Zawartość wody w organizmie.

Twoje ciało zbudowane z wody

Jakie jest znaczenie wody dla naszego organizmu?

Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania, poziomie. Istotną rolą wody jest także usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Niestety, ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w związku z różnymi procesami (oddychania, trawienia itp.), działaniami (nasilony wysiłek fizyczny), stanami (gorączka) i warunkami atmosferycznymi (wysoka temperatura powietrza).

Woda wspomaga proces oczyszczania organizmu, ale na tym nie kończy się jej rola. Właściwa podaż wody zapewnia również optymalną pracę jelit i odpowiednie nawodnienie stolca. Organizm człowieka potrzebuje wielu różnych składników odżywczych, dlatego codzienny jadłospis powinien być możliwie urozmaicony. W kwestii napojów jest jednak mniej wymagający – nie musimy pić soków, kawy ani herbaty.

Jedynym naprawdę niezbędnym płynem jest woda. Obecnie możemy wybierać między różnymi jej rodzajami, ale szczególnie godna polecenia jest woda mineralna. Zawartość składników mineralnych czyni z niej bowiem wartościowy napój, który oprócz nawodnienia zapewnia podaż cennych mikroelementów. Dużą popularnością cieszą się wysokozmineralizowane wody, które dzięki zawartości wapnia i magnezu pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie i przemianę materii.
Jakie ilości wody powinniśmy pić? jaka powinna być zawartość wody w organizmie? Od właściwego nawodnienia organizmu zależy nasz nastrój, stan skóry i poziom energii, ale większość osób pije wodę dopiero po pojawieniu się uczucia pragnienia. Suchość w ustach i wyraźna potrzeba przyjęcia płynów jest jednak stosunkowo późną oznaką niedoboru wody. Naszym celem powinno więc być niedopuszczenie do wystąpienia uczucia pragnienia poprzez systematyczne spożywanie różnych napojów.

Eksperci zalecają, by dorosłe osoby piły 1,5 litra wody każdego dnia. Taka ilość jest jednak niewystarczająca, gdy intensywnie ćwiczymy lub potrzebujemy więcej płynów w związku z wysoką temperaturą powietrza, ciążą, odchudzaniem itp. Wówczas warto mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i sączyć ją co kilka minut małymi łykami. Warto uświadomić sobie, że woda to nasz sprzymierzeniec w trakcie odchudzania kiedy pojawia się lekkie ssanie w żołądku, szklanka wody pomaga nam „oszukać” głód i oddalić ochotę na kaloryczną przekąskę.