Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem wagi medycznej

Wybór odpowiedniej wagi medycznej zależy od naszych potrzeb i celów jej użytkowania. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych i kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Każdy przedział cenowy skupia w sobie wagi o konkretnych cechach, co ułatwia określenie budżetu niezbędnego do dokonania zakupu. Przed zakupem należy zastanowić się jaka waga jest potrzebna.

Rodzaje wag

Waga osobowa
Przeznaczona jest do tradycyjnego pomiaru masy ciała. Wyróżnia się dwa typy: podłogową (ze wskaźnikiem przy podłodze) oraz kolumnową (ze wskaźnikiem na rurce teleskopowej, zazwyczaj połączoną ze wzrostomierzem). Dzieli się je także na mechaniczne i elektroniczne. Elektroniczne są dokładniejsze od tych pierwszych oraz mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje.

Waga krzesełkowa
Przeznaczona jest do pomiaru masy ciała na siedząco. Używa się jej głównie do pomiaru osób starszych, niepełnosprawnych lub z zaburzeniami równowagi. Wygląda podobnie jak wózek inwalidzki. Zazwyczaj jest to waga elektroniczna, wyświetlająca wyniki na wyświetlaczu LCD. Różne modele mogą posiadać również inne funkcje dodatkowe.

Waga platformowa
Przeznaczona jest do pomiaru masy ciała osób otyłych i mających problemy z poruszaniem się. Zazwyczaj jest niższa i szersza niż standardowe wagi, co ułatwia wejście na nią. Niektóre modele posiadają poręcze do podtrzymywania się lub specjalnym podjazd dla wózków inwalidzkich. Jest bardzo dokładna, a jej maksymalne obciążenie może wynieść nawet 300 kg. Może posiadać również inne dodatkowe funkcje.

Waga łóżkowa
Przeznaczona jest do pomiaru masy ciała osób leżących na łóżkach (np. w śpiączce lub obłożnie chorych). Z reguły zbudowana jest z dwóch platform, na które wjeżdża się łóżkiem lub czterech modułów, które stawia się pod nogami łóżka.

Waga niemowlęca
Przeznaczona jest do pomiaru masy ciała niemowląt oraz dzieci. Zbudowana jest z tworzyw sztucznych o zwiększonej higieniczności. Może być wyposażona w funkcję pomiaru wypitego mleka oraz wzrostomierz.

Stacja pomiarowa
Przeznaczona do pomiaru i analizy składu działa. Na postawie zebranych informacji o masie ciała i wzroście oblicza BMI. Dokonuje pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Wskazuje typ sylwetki i analizuje wszystkie parametry. Są to urządzenia dokładne i podające szczegółowe wyniki.

Czego potrzebujesz?

Najważniejsze jest to, żeby na spokojnie zastanowić się jaki typ urządzenia jest potrzebny w codziennej pracy, a także jego przeznaczenie. Najbardziej funkcjonalne są wagi osobowe, przeznaczone do użytku codziennego w placówkach medycznych. Waga kolumnowa będzie najlepsza, jeżeli nie nie ma się styczności z pacjentami niepełnosprawnymi lub obłożnie chorymi, a często dokonuje się pomiarów. Oprócz wyświetlacza posiada ona również wzrostomierz. Należy rozważyć zakup wagi platformowej, która jest przystosowana do osób z otyłością oraz niepełnosprawnych. Natomiast, gdy pomiary dokonywane są rzadko, wystarczająca będzie medyczna waga podłogowa.

Osoby, które codziennie korzystają ze specjalistycznego sprzętu mają mniejszy problem. Zazwyczaj wybierają wagi krzesełkowe i łóżkowe, które zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Są kosztowne, ale umożliwiają w sposób komfortowy ważyć osoby niepełnosprawne i ograniczone ruchowo.

Poniżej zamieściliśmy porównanie funkcjonalności różnych modeli wag medycznych:
Porównanie wag medycznych

Parametry

Właściwe parametry to najważniejszy element każdej wagi. Musi ona być odpowiednio skalibrowana, dokładna i zalegalizowana. Tylko wtedy można jej używać w placówkach medycznych. Ważne są także cechy takie jak: nośność (maksymalne obciążenie), możliwość zatrzymania wyniku pomiaru (hold), możliwość pracy na akumulatorach, funkcja tary, dokładność odczytu. Warto rozpatrzeć również opcjonalne funkcje: możliwość przewodowego lub bezprzewodowego połączenia z komputerem, możliwość wydruku wyników, funkcja całościowej analizy składu ciała. Co prawda nie są to najważniejsze ani podstawowe cechy wagi medycznej, ale mogą być przydatne przy codziennej pracy.