Zakup wagi medycznej

Pod warunkiem, że precyzyjnie określimy swoje potrzeby, to wybór właściwej wagi medycznej powinien być prosty. Ceny tych urządzeń wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, a rozbieżność ta nie jest mała. Należy jednak pamiętać, że każdy przedział cenowy ma konkretne przeznaczenie, dzięki czemu można łatwiej ustalić niezbędny budżet i dokonać odpowiedniego zakupu. Sprawdź jak wybrać właściwą wagę medyczną.

Sprawdź rodzaje wag medycznych

Waga osobowa
Służy do zwyczajnego pomiaru masy ciała. Dostępna jest w dwóch wariantach: waga podłogowa (wskaźnik przy podłodze) i waga kolumnowa (wskaźnik na teleskopowej rurce – często połączona ze wzrostomierzem). Tego typu wagi dzieli się także na mechaniczne i elektroniczne. Te drugie są zazwyczaj są dokładniejsze i opcjonalnie mogą posiadać różne dodatkowe opcje.

Waga krzesełkowa
Służy do pomiaru masy ciała na siedząco. Głównie używa się jej do ważenia osób starszych, niepełnosprawnych lub z zaburzeniami równowagi. Z wyglądu przypomina wózek inwalidzki. Najczęściej jest to waga elektroniczna, posiadająca wbudowany wyświetlacz LCD. Przy czym różne modele mogą posiadać inne dodatkowe funkcje.

Waga platformowa
Służy do pomiaru masy ciała osób otyłych i mających problem z poruszaniem się. Zazwyczaj jest niższa i szersza niż standardowe wagi, co umożliwia łatwe wejście na nią. Można dodatkowo zamontować na niej poręcze do podtrzymywania się albo specjalny podjazd dla wózków inwalidzkich. Jest ona precyzyjna oraz ma zwiększone maksymalne obciążenie do 300 kg. Tak samo jak inne wagi może być wyposażona w dodatkowe funkcje.

Waga łóżkowa
Służy do pomiaru masy ciała osób leżących na łóżkach (np. obłożnie chorych lub w śpiączce). Najczęściej składa się z dwóch platform, na który wjeżdża się łóżkiem albo czterech modułów, która podkłada się pod nogi łóżka.

Waga niemowlęca
Służy do pomiaru masy ciała niemowląt i dzieci. Zbudowana jest z reguły z tworzyw sztucznych o zwiększonej higieniczności. Opcjonalnie może być wyposażona w funkcję pomiaru wypitego mleka oraz wzrostomierz.

Stacja pomiarowa
Służy do pomiaru oraz analizy składu ciała. Na postawie informacji o masie ciała i wzroście wylicza BMI pacjenta. Dokonuje pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie. Określa typ sylwetki, a także analizuje wszystkie parametry, uzyskując w ten sposób precyzyjne oraz szczegółowe wyniki.

Sprecyzuj swoje potrzeby

Na początku powinno się zdecydować jaki typ sprzętu jest potrzebny w codziennej pracy i dla kogo jest on przeznaczony. Najbardziej praktyczne są wagi osobowe, które służą do codziennego użytku w placówkach medycznych. Jeżeli nie ma się styczności z niepełnosprawnymi bądź obłożnie chorymi pacjentami, pomiary wykonywane są często – najlepsza będzie waga kolumnowa z wyświetlaczem i możliwością pomiaru wzrostu. Rozważyć można zakup wagi platformowej, której zwiększone maksymalne obciążenie umożliwia pomiar masy ciała osób niepełnosprawnych i otyłych. Jeżeli pomiar wykonywany jest rzadko – wystarczająca będzie zwykła waga medyczna podłogowa.

Problemu z wyborem wagi nie mają osoby, które codziennie korzystają ze specjalistycznego sprzętu medycznego. Wagi krzesełkowe i łóżkowe są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Ich koszt jest wysoki, ale zapewniają komfortowe ważenie osób niepełnosprawnych, a także pacjentów, niemogących samodzielnie się poruszać. Jednak na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu tego typu?

Poniżej zamieściliśmy porównanie funkcjonalności różnych modeli wag medycznych:
Porównanie wag medycznych

Przyjrzyj się parametrom

Odpowiednio dobrane parametry to bardzo ważny element każdej wagi – bez względu na jej zastosowanie. Istotne jest, aby waga była odpowiednio skalibrowana, precyzyjna i posiadała legalizację, ponieważ tylko dzięki temu można z niej korzystać w placówkach medycznych. Ważne są również takie cechy, jak: dokładność odczytu, funkcja tary, nośność (maksymalne obciążenie), możliwość pracy na akumulatorach, możliwość zatrzymania wyniku pomiaru (hold). Należałoby się zastanowić nad opcjami dodatkowymi: funkcja całościowej analizy składu ciała, możliwość wydruku wyników, przewodowe lub bezprzewodowe łącze z komputerem. Co prawda nie są to niezbędne cechy wagi medycznej, ale mogą okazać się przydatne przy codziennej pracy.